Výsledky a komentář Zlaté koloběžky Plzně 2005

Vyhlášení vítězů

Plzeňští koloběžkáři obsadili kompletní stupně vítězů – vítězství pro Provoda a Štejrovou!
Nakonec příjemné počastí doprovázelo v sobotu a neděli 11. – 12. června v Plzeň vrcholové závody koloběžek. Do západočeské metropole se sjeli závodníci z celé republiky, aby bojovali v rámci druhého kola nejvyšší domácí soutěže České Rollo ligy a Mistrovství republiky v dlouhém závodě.
Sobotní program začal v půl druhé na Americké třídě před KD INWEST, kde diváci všech věkových kategoriích zkoušeli ve volných jízdách různé typy a velikosti koloběžek. Program pro veřejnost pak skončil za účasti 42 dětí závodem na 500 m. Koloběžkové odpoledne následně vyvrcholilo závody kategorie Elite. V 15:00 kritériem žen na 8 km a v 15.30 kritériem mužů na 10 km.
Odhad pořadatelů, že nově postavená trať o délce 1 km před KD INWEST a komunikaci Denisovo nábřeží bude fyzicky a technicky velice náročná trati, se potvrdil. Závod mužů i žen přinesl souboje maximálně čtyřčlenných skupinek, jinak závodníci museli jet doslova “za svoje“. Domácí závodníci Klubu koloběhu Plzeň již od prvních kol potvrzovali svoji dosavadní formu a na čele závodů mužů i žen se záhy objevila jasná převaha červenomodrých plzeňských dresů. Závodníci KK Plzeň nakonec v obou kategoriích získali kompletní stupně vítězů. V mužích zvítězil Ladislav Provod, před Karlem Cvalínem a Petrem Peštou. V ženách se letos poprvé radovala z vítězství Markéta Štejrová před druhou Lenkou Šemberovou a Alenou Kupilíkovou.
V neděli dopoledne pokračovala Zlatá koloběžka města Plzně na Košutce za konečnou tramvaje č. 4 směrem na Záluží Mistrovstvím České republiky v dlouhém závodě. Na start závodu se kromě obvyklých zástupců klubů z celé republiky postavila i početná eqipa koloběžce ze západočeského kraje. Náročná trať pro ženy o délce 22 a muže 30 km opět dokonale prověřila síly závodníků. Domácí závodníci opět získali kompletní stupně vítězů. Mistrovský titul z loňského roku obhájil suverénně Ladislav Provod a v ženách i Markéta Štejrová. V mužích pak byl druhý Karel Cvalín před a Petrem Peštou, v ženách pak druhá Lenka Šemberová před Alenou Kupilíkovou.
„Počasí nakonec vyšlo a můžu říct, že se nám domácí závodní víkend vydařil. Organizace klapala a výsledky našich závodníků jsou fantastické, takhle jasně jsme se ve výsledkové listině prosazovali možná v roce 2002. Zbytek republiky ani v tomto ligovém kole nedokázal jasně odpovědět na náš nástup z úvodních závodů sezóny. Svůj velký návrat po téměř tříleté pauze předvedla dvěma druhými místy Lenka Šemberová. Razantní výkonnostní vzestup oproti loňskému roku potvrdila další žena Martina Smitková, skončila po oba dva dny čtvrtá a v mužích se dlouhý závod vydařil i Martinu Kadlecovi.
Prakticky už necelý měsíc zbývá do červencového Mistrovství Evropy v Itálii a výsledky našich borců ukazují, že bychom mohli vyválčit pěkná umístění. “ hodnotí proběhnutý víkend lídr Plzeňského klubu koloběhu Petr Pešta.
Seriál České rollo ligy 2005 pak pokračuje za čtrnáct dní závody na Šumavě o okolí osady Šindlov.