O Českém svazu koloběhu

Klub koloběhu Plzeň je od roku 1998 zapojen ve strukturách a do budování Českého svazu koloběhu. A již od roku 2000 naši členové působí aktivně i v rámci vedení Svazu.
KK Plzeň se účastí na závodech a hlavně v orgánech Svazu snaží o rozvoj koloběžkového sportu nejen v západočeském kraji, ale i v naší republice, Evropě i ve světě.
Předseda našeho klubu, Petr Pešta, je od roku 2001 i předsedou Svazu a od jeho založení je to vlastně nejdelší předsednické období.

Historie a vznik a vývoj koloběžkového sportu v Česku

Základy a impulsy ke vzniku současné podoby koloběhu v České republice vznikly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Tehdy poměrně úspěšně fungoval koloběžkový sport pod záštitou SSM. V letech 68 až 82 se jezdila soutěž nazývaná stejně jako dnes ROLLO LIGA. Její systém byl podobný a dal základ současné podobě celorepublikové soutěže. V roce 1982 dochází k přerušení soutěže (Rollo ligy) a tím i úpadku celého koloběžkového sportu.
K oživení dochází v roce 1988, kdy se konají první závody na Masarykově okruhu v Brně.
Pevný základ a defacto i právní rámec dostává koloběžkový sport 30. 3. 1994, kdy jsou na Ministerstvu Vnitra ČR zaregistrovány stanovy ČESKÉHO SVAZU KOLOBĚHU – ČSK.
Vzniká první svazová struktura, přihlašují se noví členové, kluby a velká část těch, kteří se věnovali koloběhu v 70. letech. Svaz vydává soutěžní řád České Rollo ligy – celorepublikové soutěže a Pravidla koloběhu. Do roku 1998 se pohybuje počet členů svazu okolo 80 – 100. V roce 1998 dochází k prvním významnějším mezinárodním kontaktům a ČSK spoluzakládá mezinárodní koloběžkovou asociaci IKSA. (Internacional kicksled and scooter association www.iksaworld.com)
Počet členů svazu stále mírně stoupá, zvyšuje se kvalita pořádaných závodů (Rollo Ligy) a na území Česka se jezdí i jiné svazem monitorované závody.
Od r. 1999 je oficiálně pořádána mezinárodní soutěž koloběžkářů – Eurocup. V roce 2001 ČSK ve spolupráci Plzeňským klubem koloběhu pořádá historicky 1. Mistrovství Evropy. Reprezentantům České republiky se podařilo během mistrovství získat kompletní sadu medailí (ženy zlato, muži stříbro a bronz).
Počátek roku 2002 přináší další pokrok, 27. února byl Český svaz koloběhu přijat za přidruženého člena ČSTV. Tato událost definitivě přiřadila koloběh mezi oficiálně uznávané sporty a otvírá nové možnosti rozvoje.
Tento impuls dává koloběžkovému dění novou dynamiku. Rozvíjí se regionální závody, stoupá počet členů ČSK, přicházejí mladí talentovaní sportovci a kvalita sportovních výkonů stále stoupá. Česká Rollo liga se stala skutečnou nejvyšší koloběžkovou soutěží Česka.
Vzrostl i zájem sdělovacích prostředků o koloběžkové dění. Reportáže z některých závodů vysílala v hlavní zpravodajské relaci ČT 1 i TV Nova.
Zájem regionálních televizí, celorepublikových i regionálních rádií, novin a časopisů, upoutávací kampaně k jednotlivým kolům Rollo ligy, to vše provází v současnosti koloběh.

Rok 2004 HISTORICKY PRVNÍ MISTROVSTVÍ SVĚTA KOLOBĚŽEK

Ve dnech, kdy francouzská Normandie slavila 60 výročí od úspěšné invaze spojenců ve druhé světové válce, proběhlo v západních Čechách historicky první Mistrovství světa v koloběhu, které hostily 4. června Karlovy Vary a o víkendu 5.- 6. 6. Plzeň. Poprvé v historii se utkali silné národní týmy z téměř celého koloběžkového světa. V pelotonu 58 špičkových koloběžkářů bojovalo s domácí českou reprezentací + velmi silnou národní skupinou a 35 cizinců. (Belgie, Finsko, Holandsko, Německo, Itálie, Slovensko , USA , i exotické Thajsko).
Čeští reprezentanti splnily společně s Finy roli favoritů a na šampionátu opanovaly většinu stupňů vítězů a to zejména ženy. Plzeňské závodnice získali zlatou medaili v dlouhém závodě na 21 km (Alena Kupilíková) ve štafetě (Markéta Štejrová) a Markéta ještě jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. V mužích byl ze všech českých koloběžkářů jasně nejlepší člen našeho klubu Láďa Provod, který v individuálních závodech získal bronz, stříbro, bronz a Mistrem světa se stal ve štafetě společně s Petrem Peštou a Ondrou Vodrážkou – všichni KK Plzeň

Struktura koloběžkových soutěží

ČESKÁ ROLLO LIGA

Liga se obvykle pořádá na 5 – 8 kol od jara do podzimu, přičemž jedno kolo zahrnuje dva závody. Většinou se závodí na tratích dlouhých do 30 km , časovky či kritéria do 10 km. Podle pravidel jsou při závodech vypsány kategorie žáků, žákyň, juniorů a juniorek, mužů a žen, veteránů a veteránek, ze kterých vzejdou celkoví Mistři ligy. Závody se konají po celé republice. Jednotlivá kola pořádají zejména koloběžkové kluby z Kadaně, Plzně, Prahy, Oslavanan, Jablonce, Zlína a Rožnova pod Radhoštěm.

Evropský pohár – EuroCUP

Evropský pohár koloběžek je nadnárodní soutěž zaštítěná národními koloběžkovými svazy, prozatím stabilně pořádaná v Česku, Finsku, Holandsku, Německu a Itálii. Do soutěže se počítá vždy domluvený počet závodů v každé zemi. Další závody jsou s pauzami pořádány ve Švýcarsku, Dánsku, Belgii apod. V současné době se přistupuje k rotaci eurocupových závodů a tak česko přenechalo svůj závod sousednímu Slovensku.

Česká reprezentace: Od roku 1999 v důsledku založení Eurocupu a s rozšiřováním mezinárodních kontaktů vzniká potřeba důstojné reprezentace svazu a ČR. Proto ČSK zřizuje v roce 2000 Českou koloběžkovou reprezentaci. Tu tvoří závodníci s nejlepšími výsledky v dané sezóně. Přípravu reprezentačních závodníků zajišťuje s pověření svazu, jejich mateřský klub.
Konkrétní odpověď na otázku, jak vypadají dnešní závodní koloběžky, jak závody, jací jsou koloběžkáři lidé i spoustu jiných dostanete, když se aktivně či jako divák zúčastníte některé z pořádaných akcí. Tam s velkou pravděpodobností potkáte i závodníky našeho klubu: Klubu koloběhu Plzeň – Pešta s partou.