První den Mistrovství světa zacinkaly cenné kovy

Čeští závodníci ukázali, že patří ke světové špičce a po tuhých soubojích s Finy a Holanďany si v úvodním závodě mistrovství světa, kterým bylo kritérium na 10 km připsali 4 cenné kovy. Shodně třetí skončily Ladislav Provod v závodě mužů, Martina Smitková v závodě žena a Marek Kadlec v závodě kadetů. Na nejcennější kov dosáhla Ivana Dvořáková v kategorii veteránek.
Závod se jel navzdory předpovědi za relativně příznivého počasí. V obstojné divácké kulise se v závodě mužů odehrával souboj zejména mezi Čechy a Finny. Duo Petr Pešta, Ladislav Provod se snažilo roztrhat celé startovní pole, což se jím rychlým tempem a občasnými nástupy podařilo. Bohužel se jich udržela dvojice Finů, kteří vědomi si síly českých závodníků a svých lepších sprinterských předpokladů šetřily síly do závěrečnného finiše, který nakonec vyzněl v jejich prospěch. Na Ladislava Provoda tak zbylo 3.místo a Petr Pešta skončil 5., když se před něj ještě dostal nejlepší Holanďan. V ženách se o to samé pokusila osamocená Martina Smitková, která svůj souboj o zlato nakonec prohrála s domácími holanďankami. Naopak ve veteránkách Ivana Dvořáková dokázala svoji svělou formu přetavit v nejcennější kov.
Dnes má být v Holandsku silný vítr a déšť tak doufejme, že předpověď bude stejně lichá jako včera, aby závodníci měli z této vrcholné události příjemný zážitek. Přejme aby přivezli ještě více cenných kovů a snad i ten nejcennější v obou hlavích kategoriích mužů a žen.
Přeji vám krásný den Michal Pešta