Mistrovství světa ve Finsku je minulostí

Fotografie týmu z MS ve Finsku

Celkově více jak 60 účastníků ze 12 zemí (cca 30 cizinců) závodilo o proběhlém víkendu v Helsinkách a Espoo na 2. Mistrovství světa v koloběhu. Medaile pro Českou republiku a KK Plzeň přinesly pouze úvodní disciplíny: sprint a štafety. V ženách získala ve sprintu stříbro Martina Smitková. Štafetový závod přinesl bronz Martinovi Kadlecovi, který jel v triu s dalšími reprezentanty s V. Liškou a J. Vláškem. Druhé ženské stříbro pak získaly plzeňanky Martina Smitková, Katka Houšková společně s T. Vláškovou z Prahy.
Většinu cenných kovů na mistrovství brala nová finská vlna (v zimě lyžařů běžců), která za sebou nechávala nám známé , Vierikka, Kuusista, Porthina a spol..
DALŠÍ KOMETÁŘ:
Zvenčí koloběžkového světa možná vypadá divně neúčast zkušených opor a závodníků KK Plzeň ověnčených úspěchy z nesčetných předchozích mezinárodních akcí, z nichž mnozí stále vládnou českým závodům. Bohužel, tyto borce (a nejen české) doslova odradilo chování finských pořadatelů, zejména nesmyslné závody jako je kros a koloběžkový triatlon, které jsou za hranicí mezinárodních pravidel a také upřesnění propozic necelých 14 dnů před zahájením akce. Kdy pořadatelé najednou požadovali startovné 15 Euro za závod a dokonce i půjčovné 10 Euro za speciální koloběžku na kritizovaný kros.
Českou republiku tedy, kromě již výše zmiňovaných plzeňáků tak odjela reprezentovat jen mladá nadšená generace koloběžkářů. A dlužno dodat, že nikdo z mladých neudělal při reprezentaci žádnou ostudu a jistě nabrali mnoho cenných zkušeností. Do kompletního výčtu českých úspěchů pak ještě zbývá bronz Jana Vláška ze sprintu.
Z pohledu standardních hodnot a závodů se kterými se zakládala mezinárodní koloběžková federace IKSA a mezinároní soutež Eurocup, se Finové však chopili pořádání této jedinečné akce vskutku experimentálně.
Přes relativně vysoký počet závodníků (což je ovšem součet všech závodníků, co se zúčastnili alespoň jednoho závodu) i států ( ovšem v počtu jednoho člena a to dealera koloběžek Kickbike) nedosáhlo dle prvních reakcí toto mistrovství
úrovně předchozího šampionátu z roku 2004 pořádaného KK Plzeň.
Z kusých zpráv od našich závodníků zasílaných sms je dále zarážející kvalifikační systém sprintu, kdy opět nebyla dodržena mezinárodní pravidla, která Finové tak vehementně prosazovali a v dost hloupém sítu skončil již v rozjížďce Honza Pacina.
Co se týká crosu prý byl bezpečný a maratón houpavý bez zatáček. Osobní zážitky a hodnocení snad poskytnou naši reprezentanti po svém návratu.
První fotografie lze najít na: ( http://www.kickbike.com ) v sekci NEWS.