Zpráva Turistické sekce Klubu Koloběhu Plzeň o prázdninové akci 2009

Tak, jako každý rok, vyjela celá naše parta koloběžkářů turistů – sjezdařů začátkem prázdnin na týdenní dovolenou.
Letos padla volba na Albrechtice v Jizerských horách, kde jsme sehnali laciné ubytování v luxusních dvou a třílůžkových pokojích, perfektně vybavenou kuchyní, společenskou místností a dílnou pro opravy koloběžek a jejich zaparkování přes noc.
Zásadní změnou letošní akce byla doprava z Plzně do Albrechtic, ale i každodenní vyvážení koloběžek a koloběžkářů na kopce.
Po podrobném prostudování jízdního řádu ČD jsme zklamaně konstatovali, že většina vlakových spojů pro přepravu jízdních kol, které jsme používali pro dopravu v Jizerských horách před cca 10ti lety je zrušena, stejně jako týdenní permanentka pro přepravu koloběžek. Navíc maximálně narostly  i ceny za přepravu osob.
Přesvědčil jsem proto kamaráda, který vlastní malý autobus Ford pro 18 osob, upravili jsme největší z přívěsů s plachtou pro bezpečné a rychlé upevnění koloběžek a v pátek 3. července 2009 jsme naložili koloběžky, zavazadla, kuchyni, hudební nástroje, míč a náhradní díly na koloběžky. V sobotu v 8hod jsme naložili sami sebe a vyrazili.
Po vyložení zavazadel a rozdělení pokojů jsme vyjeli na start našeho prvního sjezdu. Na kopci, kde se nachází i známá rozhledna Královka, jsme nechali autobus s vlekem a nádhernou krajinou, po asfaltových silničkách plných zatáček, které svým povrchem připomínaly spíše šotolinu plnou velikých a hlubokých děr jsme se po 20ti km vrátili zpět do Albrechtic (převýšení cca 300m).
Tímto způsobem, tzn. snídaně, naložení koloběžek do přívěsu a odjezd autobusem v 9hod na nejvýše položené parkoviště některého z kopců v Jizerských horách, pak celý den jízdy cestou necestou po turistických, přírodních i technických zajímavostech tak, abychom se kolem páté hodiny odpolední vrátili a s doprovodným vozidlem svézt autobus s vlekem z parkoviště zpět do Albrechtic, se jezdilo za každého počasí celý týden.
Jizerské hory nabízejí navíc celou řadu restaurací, hospůdek i cukráren, kde je možné se během dne najíst a občerstvit.
Po návratu se započalo s přípravou společné večeře. Několikrát do týdne odejela , zásobovací četa do Tanvaldu dokoupit potraviny na další společnou večeři.
Jizerské hory mají snad nejvíce rozhleden, řadu zajímavých vodních děl, které sloužily v minulosti k zásobování skláren, nyní pro zásobování Liberce a Jablonce vodou. Zajímavá byla i prohlídka funkční sklárny v Harrachově včetně krásných přírodních vodopádů.
Jako perličku jsme si dali výjezd čtyřsedačkou na vrchol Tanvaldského Špičáku s tím, že 5 koloběžkářů si sjeli tento lyžařský skvost přímo po „červené a černé“ sjezdovce. Po dojezdu dolů jsme dospěli k názoru, že v zimě na sněhu tento kopec tak prudký není!
Celková účast na prázdninové akci byla 17 dospělých, 2 děti 10 a 14 let a dvě malá Čehylátka (holčičky Jirky Čehyla).
Každodenní nakládání a vykládání koloběžek perfektně včas a s nadšením zajišťovali Ondrášek s Lukášem. O vzrušení během dne se svými pády a divokou jízdou postarali Ivan Víšek s Filipem Růžičkou a naposledy i Iva Husáková – viz foto. Kromě odřenin proběhly pády v souladu s dobrými mravy až na Ivu, která si pád zpříjemnila vyhlídkovým letem vrtulníkem pro pár stehů do nemocnice v Liberci.
Samostatně musím vyzdvihnout, byť s jistými obavami, kuchařské umění našeho mistra kuchaře Zdeňka Příhody, který spolu s pomocníky po dobu celé výpravy zajišťuje naše plné žaludky. S obavami proto, že se množí názory, že by bylo v budoucnu možné nechat koloběžky doma a celý týden se oddávat pouhému obžerství. Tyto názory jsem však jednoznačně zamítl!
Závěrem mé zprávy je nutné poděkovat všem účastníkům zájezdu, kteří „vždy“ plně respektují pokyny pořadatelů (tedy moje) a tím přispívají k perfektnímu zvládnutí adrenalinového týdne a přesto se již 15 let těchto akcí pravidelně zúčastňují.
Je bezvadné, že přestože naše představa o turistice, kterou provozujeme, je poněkud zvláštní, protože jezdíme za každého počasí (obzvláště pak za hustého deště) na jakýchkoli byť i nesjízdných cestách je nálada veskrze pozitivní.
Tato naše každoroční týdenní dovolená je maximální psychickou relaxací, kterou myslím, všichni potřebujeme. Kdokoli z Vás, kdo si přečtete tyto řádky, se může ozvat přes Petra Peštu z Klubu Koloběhu Plzeň (nebo na můj telefon 606 854 113) a nabídnout nám svůj typ na příští dovolenou v prvním týdnu července roku 2010. Podmínkou ubytování jsou sprchy, WC, kuchyňka.
Důležité informace pro nové účastníky turistické koloběžkářské akce:
a.    věk od 10 do 65 let
b.    pohlaví jakékoli
c.    účastník musí vlastnit koloběžku s koly min 20“, helmu, rukavice a pláštěnku
d.    vzhledem k našemu pojetí turistiky nemusí mít účastník žádnou zvláštní fyzickou kondici
e.    pokud umí hrát na jakýkoli hudební nástroj nebo umí trochu zpívat, je vítán
f.    vzhledem k tomu, že ubytování je nutné vybrat a závazně zajistit už během ledna 2010, ozvěte se co nejdříve
Za turistickou sekci Klubu Koloběhu Plzeň
Jiří Růžička
[nggallery id=25]