Téměř vše už tady bylo……

1974 - Rollo liga Písek - webKlišé, které člověk slyší při různých příležitostech z úst mnoha odborníků.
Spousty z nás si myslí, že na koloběžce objevil téměř Ameriku ……
Přiznám se, že tak trochu jsem uvažoval i já, jak by taky ne, když celé devadesátky a i ze začátku tohoto století na mě a kamarády z KK Plzeň i v Plzni koukali často jako nějaké zjevení či exota…….
Pod tíhou výše popsaného jsem téměř zapomněl na vyprávění z raného mládí, kdy jsem slýchával od svého strejdy, že závodil v 70. letech na koloběžce a mohl listovat pečlivě uschovaným Mladým světem z roku 1972 a četl velkou reportáž o etapové cestě z Prahy do Erfurtu, kde se koloběžkáři řítili přes 85 km/h z kopce ……
Když jsem nastoupil na gymnázium, strejda mi půjčil svoji vzácnost – závodní koloběžku ze 70 let – 12“ bez brzd a já na ní jezdíval na jaře a podzim občas do školy. Pak na konci gymplu potkal Jirku Růžičku s jeho bleděmodrým trabantem, který měl na střeše uvázanou bleděmodrou 20“ koloběžku se sedátkem, ale to už je jiná kapitola koloběžkové historie, než o kterou se chci teď podělit.
A protože základy ZLATÉ KOLOBĚŽKY sahají až do roku 1996 a tím pádem někteří z nás, dosáhnou letošní ZLATOU KOLOBĚŽKOU 20. leté jubileum pořádání koloběžkových závodů, byl důvod blíže otevřít kapitolu koloběžek z dávnější historie…..
Proto jsem se sešel s pamětníky první velké koloběžkové éry z let 1967 – 1979, se zástupci tehdejšího JAS CLUBU Plzeň (Richard Pašek, Antonín Srb, Ladislav Černý) “na jedno“ a krátké popovídání o koloběžkách. Po několika hodinách odcházel vybaven mnoha materiály a omámen koloběžkovými příběhy jako např. několik ročníků Rally (etapových závodů) Bratislava – Praha, Cestě za tehdejší železnou oponu s menším nedostatkem valut Plzeň – Norimberg – Strassbourg – Paříž,  Etapové cestě Přátelství z Prahy do Erfurtu, Cesty do Rumunska,  Rollo ligách, startu prvních žen, tuším, v roce 1977, fungování v rámci SSM………
Popovídání bylo neskutečné, krásné a díky bohu, si s sebou dál neseme toho jedinečného ducha pospolitosti a to i přes společenské změny a další události.
Za jiných podmínek a technických parametrů řešili prakticky stejné věci jako my dnes, ideální huštění plášťů, výplet 12“ kol, ideální sklon přední vidlice…….. Jen to tehdy byl sport vesměs mladých mužů a tak štědrou podporu co v některých letech měli ze SSM a jak plná je vítala náměstí…… o tom si i dnes můžeme nechat jen zdát.
V dalších dnech a týdnech uveřejním další fotky a novinové články z let 1967 – 1988 z archivu JAS CLUBU Plzeň, kde poznáte, že jsem si výše uvedené řádky nevybájil. Dnes první série
Téměř vše už i v koloběžkách bylo, jen v jiné době, za jiných podmínek a s jinými lidmi……….
Petr Pešta