Pět medailí z koloběžkového mistrovství evropy 2007 pro Českou republiku

Pět medailí v hlavních kategoriích přivezli čeští koloběžkáři z Evropského šampionátu 2007, který se konal ve dnech 17 – 19. srpna v Německu v západoněmeckém Sankt Wendelu. Početné mezinárodní pole závodníků z deseti zemí mělo v nejobsazenějším závodu dokonce 80 účastníků. Ve vrcholném klání národů ukázali Češi i bez několika velkých opor, které vyřadilo zejména zranění, znovu svoji sílu, o čemž hovoří získané cenné kovy, několik čtvrtých míst a bezpočet ústění v elitní první desítce.
Program Evropského šampionátu začal v pátek odpoledně 17.8. rychlostním závodem na 11 km. České závodníky zaskočila změna směru při loňské Europróbě pořadateli předvedené trasy. Závod se tak stal jiným a o umístění výrazně rozhodoval průjezd nebezpečných zátočin a šikan. Nejlepšího pátečního umístění v hlavních kategoriích tak dosáhla Marina Smitková 4. místem. Pátá byla Lucie Gazárková a šestá Patricie Kadledová. V mužích nejlépe dopadl Milan Gazárek na pátém místě, který tím zvítězil v kategorii veteránů, a elitní desítku uzavíral Martin Kadlec. V závodu Kadetů povzbudil českou výpravu do víkendových bojů dvanáctiletý Marek Kadlec, krásnou stříbrnou medailí.
Sobotní program zahájil dopoledními štafetami 3 členných týmů. Zde česká výprava dokázala svoji kompaktnost a muži (Kadlec, Gazárek, Legát) i ženy (Smitková,Kadlecová, Gazárková) získali stříbrné medaile. V mužích zvítězila překvapivě štafeta Italů a české ženy porazily Holanďanky.
Sobotní odpolední dlouhý závod pak přinesl Česku první individuální medaili bronzové barvy, o kterou se postarala plzeňanka Martina Smitková. Muži opět zůstali pod stupni vítězů, když 6. dojel Gazárek 8. Kadlec a 9. Legát.
V nedělním sprintu předvedl svůj životní výkon Pavel Legát, který ve sprinterské bitvě obsadil fantastické druhé místo, když podlehl jen nejúspěšnějším účastníkovi ME Erwinu Borremansovi z Belgie. Sbírku medailí pak dokompletovala bronzem Lucie Gazárková , která podlehla duu Holanďanek, Martina skončila podruhé na 4. místě.
”S výsledky české výpravy jsme s ohledem na současné okolnosti navýsost spokojení, i když několikrát chybělo docela málo a mohlo to být ještě radostnější. Celý nově složený tým výborně spolupracoval a v silné konkurenci podal výborné výsledky, do první desítky se prosadilo vždy několik českých závodníků. Možná může někdo namítnut, že je to po výrazných úspěších na předchozích šampionátech trochu ústup ze slávy, ale zejména naši mladí účastníci mistrovství mají potenciál dosáhnout úrovně zlaté generace koloběžkářů z let 2001 až 2005, což je velkým příslibem pro budoucnost.“