Náš klub je 20 let součástí Rollo ligového pelotonu!

V Plzni naše parta začala vznikat v roce 1993 a už dřív někteří jezdili pravidelně do školy na koloběžce a mezi sebou a dalšími koloběžkáři z plzeňska jsme závodili od roku 1996 a na závodecha byli rádi, že se nás sejde  do 15 borců.
Dnes se ale posuneme o 2 roky dál a vzpomeneme na náš vstup do Rollo ligy v roce 1998. Od podzimu 1997 jsme vedli debaty, že není možné, abychom v Česku jezdili na koloběžkách sami, ale jak se dopátrat reality, když internet nebyl a v novinách a rádiu o koloběžkách ani zmínka.
Nakonec za nás v létě 1998 vše vyřešila náhoda. Michal Pešta jel asi v půlce července na koloběžce za kamarády z gymplu z Plzně do České Kubice (70 km) a  za Dobřanama  najednou prudce brzdí auto Škoda Favorit a vyskakuje chlapík, který zastavuje Michala a nadšeně ho zve na ligu do Kadaně, která bude 22. -23. srpna 1998 start v 15:00 v lesoparku. Řidič byl Míra Duška z Jafiduta Kadaň, jak jsme později zjistili.
Aniž bychom získali další informace, vyrazili jsme v sobotu 22. srpna do Kadaně plni očekávání zjistit, co ta Rollo liga vlastně je.   Podle mapy a doptávání jsme dojeli k lesoparku, tam  parkoviště, cca 30 aut, u nichž soustředění závodníci dofukovali slickové balonové pneumatiky na zjevně závodních 12“ palcových koloběžkách, které vycházeli, z té co mi před 6 lety půjčil můj strejda, že s ní v 70 letech závodil…a i pár takových kusů jsme nakonec objevili což nás trošku uklidnilo….

Zkušení koloběžkáři na nás zase koukali na zajímavá mladá zjevení a okukovali 20“ železné (a těžké) koloběžky s odpruženými sedátky a řídítky vysoko na břiše….
Nejlépe asi celou situaci popíší fotky a poznámky z Fotoalbumu z roku 1998:
———————————————————————————————————————————-

„5.kolo české Rollo ligy 1998, Kadaň 22. -23. srpna

Naše první ostré porovnání se závodními 12“ koloběžkami. Vůbec jim to nejezdí pomalu!

Michal bojuje o 3. místo z Milanem Gazárkem
 
 
 
 

 
 
 
Na trati Michal Pešta a Jirka Ešner
 
 
 
 
 

 
sjezd 6. místo Petr ( ano takto jsme jezdili, pěkně vzadu na sedátku)
 
 
 
 

velká únava a vyčerpání po 25 km dlouhém závodě zleva Karel Cvalín, Petr a Michal Pešta ( vlevo stojí Petr Hub a zve nás na přehradu Bystřičku u Valmezu)
 
 
 

 
Večer společenská párty (pijou taky pivo a i víc….), a zvídavé otázky až náš výslech koloběžkové komunity.
 
 

V neděli dopo časovka Klášterec – Kadaň po časovce Michal opět 3! ( Ráno nás tak bolela všechny 3 záda, že nám všem musela Markéta zavazovat tkaničky u bot – máme vysoké a špatně postavená řídítka)
 
 
 

 
Michal na stupních vítězů!
 
 
 
Závěr. Jeli jsme mimo soutěž Rollo ligu, protože se smí jezdit pouze na malých 12“ kolech. Na posledním ligovém kole ve Valmezu u přehrady Bystřička se snad schválí rozšíření technických pravidel, jsme tam pozvaní.  Máme vysoko a blízko k tělu řídítka a bídné pláště. Do Valmezu upravíme koloběžky, přes zimu postavíme snad i lepší a nebudeme jezdit, sice pěkných, ale i jen 3. 6. 7 a 9. místech!!


A za 3 měsíce to bude celých 20 let!  Jsem si jistý, že tahle příhoda  velmi  přispěla k změne dynamiky koloběžek…..
A teď v sobotu 12.5. 2018  vypukne ve Velkém Poříčí Rollo liga 2018. Zvukem zasviští velká 28″ často už i karbonová kola a přes stovku závodníků začne psát další díl neskutečných příběhů stupátka mezi dvěma koly…… tak zítra a opět spolu na startu