Mistrovství světa na koloběžkách 2014 – Tisková zpráva

logo01

Mistrovství světa na koloběžkách se po 10 letech vrací do míst svého vzniku. V roce 2004 uspořádal PSP-Klub koloběhu Plzeň v Plzni a Karlových varech historicky první Mistrovství světa, které výrazně nastartovalo mezinárodní koloběžkové hnutí. Za 10 let se koloběžkový sport posunul o veliký krok vpřed, je o mnoho dynamičtější, početnější, vyspělejší i divácky atraktivnější………a tento neskutečný vývoj mají možnost obyvatelé Česka vidět na vlastní oči a podpořit české reprezentanty, kteří patří k absolutní světové špičce.
Vrcholová forma koloběžek je čistě amatérskou záležitostí a tak diváci uvidí rámy závodních koloběžek postavené na míru včetně karbonových speciálů, ale stále i „na koleně“ vyrobené konstrukce, natvrdo nafouklé pláště, pohodlné univerzály, svižnou jízdu, kolize a pády…. Mistrovství světa na koloběžkách jsou výkonnostní sportovci, hobíci, krásné studentky i zralé ženy, mladí muži a ostřílení matadoři. Závodníci, kteří mají chuť cestovat na závody stovky a tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, pro radost ze setkání, vůli podat maximální výkon bez vidiny materiálního a finančního zisku. O tom je dnešní koloběžkový sport…. sport ve své pravé podobě.
Ve konkrétně ve dnech 29. – 31. srpna přivítá Plzeň v pořadí páté Mistrovství světa na koloběžkách, nad kterým převzal záštitu primátor města Plzeň Martin Baxa. Reprezentační výpravy přijedou evropských zemí, (Německo, Itálie, Rakousko, Holandsko, Francie, Švýcarsko, Finsko, Slovensko, Dánsko, ) a zámoří: USA, Kanady i Austrálie. Počet zahraničních závodníků aktuálně dosahuje čísla 95. Česká účast na MS je pak 80nominovaných závodníků+ doprovod. Účast na MS koloběžek bude atakovat počet 200 závodníků + 60 – 100 lidí v rámci reprezentačního/týmového doprovodu.
A protože je Plzeň hlavní české město koloběžek, tak kromě Mistrovství světa proběhnou v pátek a sobotu vložené veřejné závody pro všechny příznivce koloběžkového pohybu, kteří si tak budou moct vyzkoušet trať světových šampiónů. Na vložené závody pro širokou koloběžkovou veřejnost, je dnes přihlášeno dalších 70 koloběžkářů, závody budou v pátek 29.8. ve Městě Touškov a v sobotu 30.8. v centru Plzně u OC Plaza. Po dobu konání Mistrovství bude probíhat testování koloběžek od různých výrobců a různých typů. Stačí přijít ve vhodné obuvi, zapůjčíme koloběžku, postavíte se na start a můžete si vyzkoušet jaké to asi je pro opravdové závodníky.
V pátek 29. srpna odpoledne je ve Městě Touškov na programu závod Mistrovství světa v kritériu a ve štafetách konají. Sobotní program pak pokračuje v Amfiteátru OC Plaza, kde dopoledne začíná kvalifikací sprint. Ve 13:00 startuje veřejný závode a v cca 16:00 vyvrcholí program finálovými rozjížďkami sprintu. V neděli 31.srpna ukončení celé Mistrovství světa dlouhý závodem na 35 km, na uzavřené silnici za konečnou tramvaje č. 4 Plzni – Košutce směrem na Záluží a Ledce. Hromadný start dlouhého závodu pro ženy je 9:35 a v 11:00 se vydají na trasu muži.
Po 10 letech nebudou na startu chybět mnozí závodníci i vítězové Mistrovství světa 2004. I letos mohou létající Finové, dlouholetí soupeři českých závodníků, Hannu Vieriko, Alpo Kuusisto, domácí legenda Ladislav Provod a Holanďanka Hermien Koers pomýšlet na medaile. Startovní poli je však nabyté a přichází nová silná generace. Čeští favorité budou: domácí závodník Marek Kadlec, pražští závodníci Tomáš Pelc, Jaromír Odvárka, v ženách plzeňanka Martina Kadlecová a ze severu Čech pocházející Pavlína Soukupová. Z ciziny jsou velkými favority Mistrovství světa Dán Christian Iversen, Holanďan Stephan Bouman, Němec Niklas Rother a Fin Kai Immonen. V ženách současnou silnou holandskou equipu doplní sestry Reijne Rossane a Maxime a Venda Zuidam. Své favority mají i jednotlivé kategorie, které se v rámci Mistroství světa vyhlašují, patří mezi ně další čeští koloběžkáři od kadetů po veterány. Soupeři však budou velmi silní a tak přijďte české závodníky povzdudit přímo na trať.
Webové stránky k Mistrovství světa na koloběžkách www.ceskykolobeh.cz/wc2014/