MISTROVSTVÍ SVĚTA NA KOLOBĚŽKÁCH 2014 SKONČILO

MISTROVSTVÍ SVĚTA NA KOLOBĚŽKÁCH 2014 SKONČILO
Start dlouhého závodu mužů  90 závodníků

S pocity pohody a zažití výjimečné atmosféry velikého závodu opouštěli v neděli podvečer a během pondělí Plzeň reprezentační výpravy Austrálie, Kanady, USA, Kolumbie, Francie, Finska, Holandska, Rakouska, mnoha dalších evropských zemí i čeští závodníci a jejich doprovod.
V pořadí šesté Mistrovství světa na koloběžkách se po 10 letech vrátilo a úspěšně proběhlo v místě svého vzniku. Pořádající klub PSP-Klub koloběhu Plzeň dokázal společně se Sokolem Města Touškov uspořádat výjimečnou akci. Potvrdilo se, že historicky první Mistrovství světa v roce 2004 nastartovalo mezinárodní koloběžkové hnutí, což dokázal počet startujících, početný doprovod a divácký zájem. Co se však za 10 ještě nezměnilo, je nadšení závodníků, kteří mají chuť cestovat i tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, pro radost ze setkání a vůli podat maximální výkon bez vidiny materiálního či finančního zisku. Koloběžkový sport je stále sportem ve své pravé podstatě a to je dobře.
Diváci v Plzni i v Městě Touškov viděli jedinečné představní koloběžkářů, extrémně svižnou jízdu, neskutečné nasazení, často až za hranice možností závodníka, tedy i drobné kolize a pády, což přidávalo závodům na dramatičnosti.

A jak Šampionát probíhal den po dni……
DEN PRVNÍ, pátek 29.8. Kritérium a Štafety Město Touškov
11:30 do startu prvního závodu MS – Kritéria Kadetů zbývají ještě tři a půl hodiny, přesto se před prezentací, která právě startuje tísní minimálně 100 účastníků a dává tušit, že tohle bude opravdu výjimečný víkend…..
Před startem kritéria Kadetů se nad Touškovem prohání dešťová průtrž a trasa závodu je mokrá, což v technických pasážích klade na účastníky vyšší nároky. Mokro a déšť vydrží i ženám.Při závodě mužů je již trasa částečně suchá, což ovšem nezabrání pádům na čele balíku v boji o první absolutní titul mistra světa. Těsné souboje, extrémní rychlost, padá plzeňský favorit Marek Kadlec, padá i další český favorit Tomáš Pelc, který však svoji ztrátu dokáže smazat a do finiše se za frenetického povzbuzování diváků řítí ve skupince 3 Čechů dotírající na těsně vedoucího Alpa Kuusista z Finska. Alpo první místo uhájí, Tomáš je druhý a Jaromír Odvárka třetí!
V ženách vzdoruje tříčlenné Holandské přesile jediná Češka Pavlína Soukupová. Pavlíně však v předposledním kole dochází síly a Holanďanky si souboj o medaile rozhodují už na trase a do finiše vjíždějí s mírnými odstupy. Zvítězila Rosanne Reijne před svojí mladší sestrou Maxime Reijne a třetí Hermien Koers. První česká žena Pavlína Soukupová dojela čtvrtá.
Štafety – Čeští muži získali zlato!
Po vložených závodech pro veřejnost S koloběžkou pro radost, kterých se zúčastnilo neuvěřitelných 61 závodníků od dětí po veterány, pokračoval páteční program Mistrovství světa závody štafet. Čeští muži vrátili Finovi porážku a prakticky od prvního úseku vteřinu po vteřině budují svůj náskok před pronásledovateli z Finska a Holandska. A tak později pod světly reflektorů na stupních vítězů i pod pódiem zní Česká hymna a v mnohých očích se zalesknou slzy štěstí…. V ženách opět vítězí Holanďanky, druhé a třetí místo také patří Holandsku (štafetám 2 a 3). Češky jsou čtvrté.
V kategoriích získal světové zlato kadet Jaroslav Anton, junior Jan Jurášek a muž senior Tomáš Pelc.
————————————————————————————————————————————————————-
DEN DRUHÝ, sobota 30.8. Sprint centrum města Plzeň – Amfiteár a park OC Plzeň Plaza
Fantastické představení koloběžkářů pokračuje a pořadatelé zvládli organizaci sprintu precizně, nedošlo k žádnému časovému posunu, bolest některých předchozích šampionátů se v Plzni rozhodně nekonala.
Ráno dlouhá kvalifikace, ve 13:15 závod pro veřejnost S koloběžkou pro radost – GP OC Plaza, jenž odstartoval plzeňský primátor. Na hromadném startu 50 závodníků další krásný pohled.
Od 14:00 vyřazovací souboje jenž z hlediště „sprinterské arény“ vypadaly ještě těsnější, předjíždění náročné, rychlost maximální. Moderátor Vašek Liška se činil stejně jako v pátek Standa Bartůšek a dokonce vyburcoval povzbuzující hlediště do mexických vln. Ve velkém finále získal plzeňský favorit Marek Kadlec, bronzovou medaili, druhý dojel Stephan Bauman z Holandska a zvítězil Fin Kai Immonen. V ženách po druhé na šampionátu zvítězila Rosanne Reijne před Hermien Koers a třetí dojela česká žena Pavlína Soukupová!
V kategoriích získal světové zlato kadet Jaroslav Anton, junior Jan Jurášek a juniorka Apolena Drietiomská.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

—————————————————————————————————————————————-—————————————-
DEN TŘETÍ, neděle 31.8. Dlouhý závod Plzeň – Košutka, Gerská ul. za konečnou tramvaje č.4, trasa na Záluží, na Ledce a zpět na Plzeň.
Od rána prší, pořadatelé staví další a další stany, pro převlečení závodníků, pro zázemí diváků. Parkují další a další auta závodníků i diváků…….
V půl desáté odstartoval dlouhý závod na 28 km pro ženy/juniory a 18 km pro Kadety. V ženách stejně jako v předchozích dnech zvítězila holandská závodnice Rosanne Reijne před svojí mladší sestrou Maxime Reijne a třetí skončila Pavlína Soukupová. V kategorií kadeti získal světové zlato kadet Matyáš Olšar, v juniorkách Tereza Poulíková a junioech Jan Jurášek.
V 11:05 pak odstartoval strhující závod mužů na 36 km. Od prvního kola se na špici pohybovala šesti – osmi členná skupinka složená z českých závodníků a létajícího Fina Alpa Kuusista. Češi dlouhé závody umí a díky početní převaze i splnění taktického plánu se do cílové rovinky řítí tři čeští závodníci s těsně dotírajícím Kuusistem. Za nadšeného povzbuzování obrovským diváckým davem a dohledu kamer se Mistrem světa stává Michal Kulka, druhý je Tomáš Pelc a druhý bronz získává plzeňský mladík Marek Kadlec!

Česká špička závodu - Alpo kousek před Čechy

Krásný závěr pro Česko i pořadatele, déšť ustává a při vyhlašování výsledků se zvedají i mraky, na závěr zní Česká hymna a Mistrovství světa je na svém konci.
————————————————————————————————————————–
Už během neděle, včerejška i během dnešního dne přišla mnohá poděkování za skvěle uspořádané Mistrovství světa.
Děkujeme všem partnerům, neboť bez jejich finanční, materiální, pracovní a morální podpory by závody nemohly proběhnout.
Děkuje vám všem za účast, víme, že malé vady na kráse by se na organizaci daly najít. Přesto doufáme, že se vám atmosféra líbila a Mistrovství se kladně zapíše do vašich vzpomínek. A také, že Mistrovství světa bylo jedinečnou a povzbuzující pozvánkou na další rok či léta na koloběžkách a že se do Plzně při jiných závodech rádi vrátíte.
Petr Pešta- Předseda Organizačního výboru MS na koloběžkách 2014
 
TV reportáže
ČT 4 Sport – Dlouhý závod report
ČT 4 Sport Kriterium report
ZAK TV Sprint report (start 4:30) report