Česká koloběžková reprezentace míří do Holandska na Evropský šampionát

Evropské Mistrovství v koloběhu, jehož ideály a první realizace prosadili čeští koloběžkáři, se uskuteční pro rok 2003 o víkendu 30. a 31. srpna v Holandsku ve městech Hattem, Kampen a Amersofoort. Své přihlášky do závodu už podalo 8 národností: Belgičané, Češi, Finové, Italové, Němci, Rakušané, samozřejmě domácí Holanďané a hosty opět budou koloběžkáři z USA.
Holandští pořadatelé připravili pro koloběžkový svátek velmi náročný a podle mnohých národních svazů nesmyslný program. Evropské závody začínají v sobotu dopoledne maratonem (42,1km) pro muže i ženy ve městě Hattem. Sobotní program pak bez velké prodlevy pokračuje v sousedním městě Kampen v 15:30 štafetami týmů v závodu na 25 minut +1kolo, přičemž závodníci budou střídat jednu koloběžku. Neděli ve městě Amersofoort zahájí sprint na 1500 m a posledním závodem Mistrovství bude časovka, která startuje již ve 12:30. Právě Český svaz koloběhu patří k největším kritikům této podoby závodů. ” Vůbec netušíme proč holanďané postavili závody v takovém pořadí a v tak krátké době. To je proti logice, ale nikdo a žádný argument s nimi nehne. Nedá se nic dělat, naši závodníci jsou dobře připravení a právě kvůli tomuto programu čtyř závodů během dvou dnů jsem zvolili širší počet závodníků.”, dodává k systému Mistrovství předseda Českého svazu koloběhu Petr Pešta.
Z české reprezentace vyřadila nemoc Soňu Vikovou, takže ženy odjíždí pouze ve trojici M. Štejrová, L.Gazárková, S. Jislová. Muži zůstávají kompletní a to ve složení L. Provod, P.Pešta, K. Cvalín, M. Pešta, R. Jisl, J.Vlášek a J. Tlapa.
Za největší favority na některý z evropských titulů lze s určitostí považovat finské, české a holandské reprezentanty, ale překvapit může i někdo další. Češi spoléhají jak v mužích tak ženách na štafety, v nichž by rádi získali některou z medailí. Jinak české vedení mluví o dalších medailových ziscích na holandských rovinách poměrně opatrně a určitě oprávněně tvrdí, že ve stále tvrdší mezinárodní konkurenci bude umístění alespoň jednoho závodníka do pátého místa úspěchem. Největšími českými želízky v ohni by měli být plzeňští závodníci, loňská Mistryně Evropy Markéta Štejrová, a Ladislav Provod s Petrem Peštou. Zastoupit je však může kdokoli z českého scooter týmu.
”Snad se nějaká medaile podaří, to by byla správná odpověď na holandské rošády na poslední chvíli. Naši největší soupeři budou Finové a holanďan Koers” říká, letošní český suverén Ladislav Provod.
A jelikož se koloběžkové mistrovství Evropy započítává i do dlouhodobé soutěže Scooter Eurocup, vyráží na holandské tratě i další čeští závodníci. Zajímavostí je Michael Matek, který v neděli 31.srpna oslaví padesáté narozeniny. Přes tento pro dobrého sportovce poměrně pokročilý věk, dosahuje Michael obdivuhodných výsledků a dokazuje, že koloběžkování je krásný sport s dlouhým trváním.