JIZERSKÁ 50 A EUROPAMARATON GORLITZ S KOLOBĚŽKAMI

Tento víkend měli koloběžkáři na severu Čech hody. Dva atraktivní závody a každý úplně jiný-dokonce každý v úplně jiném státě či lépe řečeno státech.
V sobotu to byl MTB závod Jizerská 50, který je součástí Kidokai Scooter Cross Tour 2009. Na koloběžce trochu vyšší startovné (400Kč) kompenzoval nejen luxusní balíček pro závodníky včetně čipu, skvělé závodní lyžařské čepice Odlo, nealkoholického piva, energetického gelu a energetického nápoje, volného vstupu na sáňkařskou dráhu, ale i péče o věci během závodu, pozávodního pitného režimu – čaj a 1pito zdarma, guláše a ovoce, ale i masáží a tomboly a hlavně péče na trati. Takže nakonec to není tak zlé, ne?
Samotný závod byl v zastoupení 10 koloběžek ze 3 států! Ze Slovenska přijel opět provětrat čehúny Benedikt Procházka, Německo zastupoval Joachim Sternal a Uwe Anderseck, no a vlastně také Valašské království mělo silné zastoupení díky Břéťovi Michálkovi a Lumíru Randusovi, kteří testovali nové speciály do terénu. Jediná žena a spolu s Jirkou Pavláskem jediní zástupci PSPKK Plzeň, byla Alena Stibalová. A nutno říci, že bojovali více než zdatně. Alena se neztratila ani mezi muži, ani mezi cyklisty a první místo v ženách si určitě zasloužila a Jirka si vybojoval krásné třetí místo. O první dvě příčky se bojovalo od prvních metrů mezi Richardem Jislem a Joachimem Sternalem, který se zdá být novou vycházející hvězdou německého koloběhu. První třetinu trati víceméně vedl a teprve v technicky náročnějších pasážích se překvapenému Jislovi z Kidokai ho podařilo dostihnout a postupně se od něho odpoutat. Cílový rozdíl tří minut na průběh trati rozhodně nevypadal. Čtvrté místo pak obsadil nezničitelný Benedikt Procházka z Bánské Bystrice na novém terénním typu koloběžky Mibo.za zmínku stojí i výkon Víti Peterka z Opavy, který absolvoval trať na malé koloběžce, přespal před závodem ve stanu u startu a hodinu po dojezdu mu odjížděl z 20km vzdáleného Liberce vlak domů…Počasí nám přálo, a tak všichni odjížděli po závodě spokojeni. Nutno poděkovat pořadatelům v čele s bývalým výborným běžcem na lyžích Martinem Kouckým, kteří nám i při poměrně malém počtu umožnili vytvořit vlastní kategorii.
Nedělní závod ve městě rozděleném řekou a hranicí, německém Gorlitz a polském Zgorzelci byl opět skvělým zážitkem. Co se týče cen – pro srovnání 10Euro startovné + 5 Euro použití čipu- nevratné a 25 Euro záloha na čip. Tedy ceny podstatě srovnatelné. Na trati vynikající občerstvování snad každých 5km a spousta fandících diváků, kteří opravdu srdečně povzbuzovali všechny účastníky, ať už běžce, inlinisty, hanbikery nebo koloběžce, kterých se tu shromáždila rovná dvacítka. Závod se odehrával převážně v obou městech ve zvlněném terénu více rovinatém avšak na nádherném asfaltu. Zajištěno bylo hlídání věcí účastníků, sprchy, masáže a malé občerstvení po závodě, spolu s účastnickým diplomem a medailí. O ty skutečné se rozpoutal boj hned od startu opět mezi dvojicí Sternal – Jisl, kterým se vezl na zádech další německý závodník i u nás dobře známý Lars Kessler z Ultimy! Richard Jisl, hlavně z neznalosti trati, ale také aby v poměrně větrném závodě „nevodil“ soupeře za sebou nasadil od začátku vysoké tempo a zvítězil tentokrát stylem start-cíl. Na dalších místech se pořadí nezměnilo, němci si medailové posty pohlídali před výborně jedoucího „Bennyho“ Procházku se ještě protlačil těsně před cílem Dietmar Funke, který lišácky využil znalosti trati a nastoupil těsně před cílem. Plzeňský mužský B tým se tentokrát na stupně neprosadil a to i díky technickým obtížím.
Plně však plzeňské muže nahradila opět skvěle jedoucí Ája Stibalová, která znovu zvítězila. I druhé a třetí místo bylo tentokrát obsazeno českými barvami týmu Kidokai, když druhou Eriku Jislovou doprovodila po delší odmlce opět závodící Silvie Jislová. Také čtvrté místo šlo do Plzně díky Katce Houškové, takže na nejlepší německou závodnici zbyla až pátá příčka.
Slavnostní dekorování vítězů se sice trochu posunulo, ale pro ty dříve odjeté je nutno dodat, že ceny předávala Miss Polonia 2008!!!
Všechny zdraví Richmond!
A já tímto děkuji Richmondovi za skvělou zprávu