JABLONECKÝ JISL SE STAL CELKOVÝM VÍTĚZEM EVROPSKÉHO POHÁRU 2010!


Finále Evropského poháru v koloběhu, nebo jak bývá jízda na strojích, podobných velkým koloběžkám oficiálně nazývána, footbikingu, se odehrálo tento víkend v holandském přístavu Der Helen.
Dramatické závody přímo na hrázích moře probíhaly za větru, dosahujícího rychlosti přes 50km/hod. Domácí Holanďané připravili pro „evropské“ závodníky úplně neznámé tratě. Dlouhé roviny podél moře se silným protivětrem a v sobotním sprintu ještě nárazovým bočním větrem způsobili spoustě závodníků značné potíže.
Jablonecký závodník Richard Jisl si jel do Holandska, kde se koloběžkovému sportu věnují tisíce nadšenců, pro důležité body v boji o celkové vítězství v Evropském poháru. Ten je nejvyšší koloběžkobvou (footbikovou) soutěží na světě. Jeho největší soupeř Holanďan Jasper Stringa měl výhodu domácího prostředí, avšak většinu vzájemných soubojů, kromě sprintu dosud prohrál. Závodník jabloneckého klubu proto potřeboval minimálně 3.místo, aby uhájil svůj náskok.
K celkovému triumfu udělal rozhodný krok již prvním závodě-sobotním sprintu na 800m. Do něho postoupil Jisl z kvalifikace s nejlepším časem, avšak členitější trať z kvalifikace byla pro čtvrtfinále a další jízdy nahrazena naprosto rovným 800m dlouhým úsekem se silným bočním větrem. Zde se ve finále sešel s dvojicí Holanďanů, kterým se hned od startu podařilo Jisla zavřít na třetí pozici. Z nevýhodného postavení se mu podařilo uniknout až těsně před cílem a obsadit tak druhou pozici. Druhý z Čechů, Jaroslav Jisl, se ve sprintech umístil na 12.pozici.
V neděli se pak bojovalo v závodě na 40km na zcela nezvyklé trati podél moře za abnormálně silného protivětru, který znemožňoval jakýkoliv individuální únik. Richard Jisl se bez obtíží držel v první tříčlenné skupině až do třetího ze čtyř desetikilometrových okruhů. V této chvíli ho však zastihl v této sezóně již třetí defekt předního pláště, který znamenal propad v celkovém pořadí závodu. Od této chvíle se závod proměnil ve stíhací jízdu proti dvěma Holanďanům, kteří začali vzorně spolupracovat. I přesto se jejich únik neustále zmenšoval, avšak silný déšť a ohromný protivítr nedovolily Jislovi, aby své soupeře před závěrem závodu dostihl. „Spousta lidí a mezi nimi i domácí mi fandila v boji s holandskou špičkou“ řekl jablonecký footbiker,“ náhradní kolo mi při defektu pohotově zapůjčila italská závodnice a v předposledním kole se se mnou jeden z dalších holandských závodníků, které ho jsem po defektu znovu dostihl a odtáhl přes největší vítr, rozdělil v tom šíleném počasí o poslední banán, přestože jsem ho de facto připravil o medaili, a povzbuzoval mně, abych ty dva ještě dojel. Udržel se se mnou bohužel jen asi dva kilometry…Během závodů bylo defektů poměrně mnoho a je zajímavé jak k nim došlo-rackové přinášejí z moře mušle a rozbíjejí je pouštěním z výšky na asfalt, aby se dostali snáze k jejich obsahu…“
Třetí místo znamenalo i tak pro Jisla jisté celkové prvenství v Eurocupu, soutěži, která je vrcholem pomyslného koloběžkového Olympu.výborný výsledek doplnil svým výkonem i bratr Richarda, Jaroslav výborným desátým místem.
A další plány? „Po té šílené jízdě v téměř mořské bouři a celém seriálu si teď ze všeho nejvíc potřebuji odpočinout. Pak nám zbývá ještě poslední kolo Českého Rollo ligy na Šumavě 11.-12.září, které je z mého pohledu spíše formalitou, ale možná se bude bojovat ještě v soutěži družstev. Rád bych se pak ještě s dalšími koloběžkáři zúčastnil v říjnu Nova Author cupu v Josefově Dole a také se chceme více věnovat zájemcům, kteří se chtějí koloběhu věnovat pouze jako hobby. Máme pro ně možnost společných vyjížděk a také možnost si koupit nebo i zapůjčit koloběžku, „řekl stříbrný a bronzový z letošního MS v Itálii, mistr republiky a nyní i vítěz Evropského poháru Richard Jisl.