Informace k ME v koloběhu, 18. 6. 2002

Úvodem horká novinka: Mistrovství Evropy bude zároveň i historicky první, i když neoficiální Mistrovství světa!! Zúčastní se koloběžkáři z USA i Nového Zélandu!!!

Zajímavosti a klepy

O tituly Mistra Evropy pro rok 2002 se v dramatických závodech utká celá současná evropská špička doplněná pelotonem českých koloběžkářů jezdících nejvyšší domácí koloběžkovou soutěž Českou Rollo ligu. Předpokládá se příjezd 20 cizinců, přičemž svou účast již oficiálně potvrdili reprezentanti Finska, Holandska, Německa, Itálie, Rakouska jeden borec z USA a jeden z Nového Zélandu.
Za největší favority na titul některého z evropských titulů lze s určitostí považovat české a finské reprezentanty + objev letošní sezóny Holanďana Koerse.
V ženách jsou favoritky hlavně mezi Holanďankami a českými reprezentantkami. Za domácí závodnice by měla největší boje o titul svádět česká favoritka č.1, loňská Mistryně Evropy na 21 km a vicemistryně na kritérium, Markéta Štejrová.
Pokud se vrátíme k mužům, tam je situace daleko vyrovnanější. Mistrem Evropy se může stát minimálně 10 závodníků. Vyrovnané souboje posledního mezinárodního závodu dávají tušit, že při mistrovství bude rozhodovat téměř každá maličkost. Tato situace slibuje divácky velmi atraktivní podívanou.
Největší favority lze přesto vystopovat mezi čtveřicí Finů a čtveřicí českých reprezentantů, překvapit však může i někdo z Italů Němců či Holanďanů, zejména Koers. Favoritem č. 1 bude pravděpodobně loňský dvojnásobný Mistr Evropy, Fin, Alpo Kuusisto. Z českých koloběžkových hvězd by mu měl být největším soupeřem Petr Pešta. Zastoupit ho však může kdokoli z trojice Ladislav Provod, Michal Pešta a Jaroslav Tlapa. Stejně i Kuusista může zastoupit někdo z jeho kolegů , např. slavný Hannu Vierriko, Thomas Porthin či Ville Vikholm.
V internetových přestřelkách s českými soupeři zároveň však i kamarády se často finští závodníci nazývají nejlepšími koloběžkáři na světě. To však již od loňského, respektive předloňského roku není tak úplně pravda. Systematická práce české koloběžkové reprezentace pomalu přináší výsledky. Od roku 2000 jezdí čeští reprezentanti s v druhé polovině devadesátých let naprosto suverénními Finy naprosto vyrovnané závody. K porážce Finů však většinou chyběl českým reprezentantům závěrečný finiš. To jak pevně věří letos definitivně zlomí. V minulých letech Finy nejvíce proháněl a jednou i zvítězil Petr Pešta. Stalo se tak v závodu Evropského poháru v Německu (Augsburg).
Petr Pešta je i loňským vicemistrem Evropy na 21km a jeho reprezentační kolega Ladislav Provod, skončil v tomto závodě třetí. Od té doby je hegemonie Finů téměř vyvrácena. K potvrzení chybí jen evropské prvenství, které jak všichni čeští reprezentanti věří získají letos.