FINÁLE EVROPSKÉHO POHÁRU KOLOBĚŽEK 2012 PLZEŇ 7.– 9. září 2012

 
„Rámy závodních koloběžek postavené na míru včetně karbonových speciálů, ale i „na koleně“ vyrobené konstrukce, natvrdo nafouklé pláště, či pohodlné univerzálky, svižná jízda, kolize a pády… výkonnostní sportovci, hobíci, krásné studentky i zralé ženy, mladí muži a ostřílení matadoři. Chuť cestovat na závody stovky a tisíce kilometrů, radost z pohybu, vůle podat maximální výkon bez vidiny materiálního a finančního zisku. O tom je dnešní koloběžkový sport…. sport ve své pravé podobě.“
Ve dnech 7. až 9. Září 2012 přivítá Plzeň velké Finále Evropského poháru koloběžek, nad kterým převzal záštitu hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Předběžně je přihlášeno  90 závodníků, kromě české equipy včetně úspěšných plzeňských koloběžkářů přijedou početné výpravy z Holandska, Itálie, Německa a Francie.
Náročný program začíná v pátek 7. září divácky velmi atraktivním Sprintem v centru města Plzně, ve Smetanovo a Kopeckého sadech. Cíl a start závodu plného soubojů  tělo na tělo, je U Branky, vyřazovací rozjížďky začínají v 17:00, finálové boje pak dle odhadu mezi po 18:15 – 18:45, vyhlašovaní výsledků po skončení závodů, předpoklad 19:00.
Po celou dobu konání akce, zejména v pauzách mezi rozjížďkami bude probíhat testování koloběžek od různých výrobců a různých typů.  Dále pro zájemce z řad diváků, včetně dětí dále v pauzách připravujeme závod  1 kolo – 400m.  Prostě stačí přijít ve vhodné obuvi, zapůjčme koloběžku i helmu, postavíte se na start a  a můžete si vyzkoušet jaké to asi je pro opravdové závodníky“.
V sobotu 8. září se koloběžkové závody konají v Plzni – Košutce na uzavřené silnici za konečnou tramvaje č. 4 směrem na Záluží a Ledce.  Sobotní program začíná časovkou na 10 km, start v 16:15. Dále v 18:30 startují zajímavé štafety na 20 minut, kdy si závodníci předávají místo štafetového kolíku koloběžku (atraktivní pro diváka). Po štafetách proběhne na nedalekém ranči Šídlovák vyhlašování výsledků završené veřejným koncertem západočeské rockové kapely GREYMON, který začíná od 20:30.
V neděli 9. září vyvrcholí celý Evropský pohár náročným dlouhým závodem na 33 km, opět na uzavřené silnici za konečnou tramvaje č. 4 Plzni – Košutce směrem na Záluží a Ledce.  Hromadný start závodu je v 10:00 pro muže, juniory a veterány, v 10:05 startují ženy, včetně kadetů a žáků, žáci i kadeti samozřejmě mají zkrácenou trasu.
Pořadatelé z KK Plzeň nabízejí velmi zajímavou možnost pro obyvatele Plzně a Plzeňského jak si poměřit síly se zkušenými koloběžkovými závodníky. „Plzeňáci můžou přijít a zaregistrovat se na závod ještě 45 min před startem. Myslíme si, že je to pro zdejší koloběžkáře zajímavá nabídka,  uvidí jednak špičkové borce, ale hlavně v mezinárodní pelotonu jsou i závodníci, kteří zdaleka nedosahují dobré výkonnosti. Opravdu se není opravdu čeho se bát, spousta zdejších koloběžkářů jezdí na koloběžce úplně stejně.“
Samozřejmě jsou i favorité  ve startovním poli je několik medailistů, včetně českých Mistrů světa, domácího Marka Kadlece a veteránky Ivany Dvořákové z Lipníku. Velkými favority závodů  bude vedoucí muž Evropského poháru Martjin Tiemens z Holandska a samozřejmě také Ladislav Provod.  Bohužel favorité, Provod, Kadlec, Tiemens vynechávají  úvodní páteční sprint, protože se nepočítá do celkových výsledků a soustředí se na víkendové závody, kde jde o důležité body, protože o vítězi Evropského poháru není ještě definitivně rozhodnuto. Sprintu se naopak zúčastní  největší ženská Star Maxime Rejine na své karbonové koloběžce.