logo PSP klub koloběhu Plzeň

PSP - klub koloběhu Plzeň

Druhý díl Evropského poháru koloběžek jasně ovládli Češi

Evropský koloběžkový pohár 2008 (Scooter Eurocup, zároveň jako KOSTKA kolobky – ROLLO LIGA 2008, o víkendu 19. – 20. července uspořádaný tentokrát v domácím prostředí, ve městě Moravská Třebová, jasně vyzněl pro české závodníky.
Silně obsazený závodní víkend jak Čechy, tak silnými výběry z Holandska, Itálie, Německa a Slovenska byl skutečným koloběžkovým svátkem a pro reprezentanty posledním mezinárodním měřením sil před Mistrovstvím světa, které proběhne 14.- 16. srpna 2008 v Holandsku.
Za vlídného počasí, polojasna, mírného větru a teploty mírně přes 20° C, proběhly 3 individuální závody a štafety. Úvodní závod v sobotu dopoledne, sprint systém k.o. rozjížděk, vyzněl jasně pro české barvy. V mužích zvítězil Jan Vlášek z Ultimy Praha před Petrem Peštou z KK Plzeň a Michalem Špinkou z Kidokai Jablonec. Nejlepším cizincem byl Holanďan Hans Korbee na šestém místě. V ženách sprinterský závod ovládlo trio závodnic KK Plzeň, první Martina Smitková, druhá Markéta Peštová a třetí Patricie Kadlecová, nejlepší závodnice z ciziny byla Italka Elisa Viglio na šestém místě.
V sobotu odpoledne od 16:00 pak proběhl v okolí Moravské Třebové dlouhý závod pro všechny kategorie 26 km. Zde jasně systémem start cíl zvítězil Ladislav Provod následován týmovým kolegou Petrem Peštou, oba KK Plzeň a třetím Janem Vláškem z Ultimy Praha. Nejlepším cizincem byl opět Holanďan Hans Korbee na osmém místě, desátý pak byl Las Kessler z Německa. V ženách se zopakoval situace ze sprintu, když i na dlouhé trase zvítězila Martina Smitková, před Markétou Peštovou a třetí Patricií Kadlecovou, Italka Elisa Viglio se pak posunula na 5. místo.
Večerní párty s vyhlašováním výsledků všech kategorii na nádvoří renesančního zámku v Moravské Třebové pak byla velikým zážitkem pro většinu účastníků. Z parádních výkonů většiny medailistů lze snad vyzdvihnout druhé místo Josefa Trojana v kategorii mužů nad 45 let a také další výkonnostní posun Marka Kadlece, který ve svých 13 letech dokázal zvítězit v juniorské kategorii.
Závodním program pak pokračoval v neděli od půl deváté vloženými závody dětí a mládeže. Následně proběhly na 700 m dlouhém okruhu v centru města štafety týmů, kde dominovali závodníci Kidokai Jablonec před Ultimou Praha a KK Plzeň. V ženách zvítězily plzeňaky před štafetami Italek a Holanďanek.
Posledním závodem náročného programu bylo kritérium na 10 kol, taktéž na 700 m dlouhém okruhu v centru města. A opět jasně systémem start cíl zvítězil Ladislav Provod následován týmovým kolegou Petrem Peštou a ze skupiny pronásledovatelů se na třetí pozici ve finiši prosadil Michal Špinka z Kidokai Jablonec před čtvrtým Hansem Korbeem z Holandska. V ženách po třetí za sebou zvítězila Martina Smitková, před Markétou Peštovou obě KK Plzeň a třetí Ivanou Dvořákovou z RC Zlín. Smitková tak přesvědčivě získala pohár Starosty města pro celkovou vítězku víkendového programu, stejně jako Petr Pešta v mužích, který měl nejnižší součet umístění ze závodů. Celkové výsledky eurocupového víkendu zde
Po skončení závodů si viditelně ulevil Pavel Legát, hlavní pořadatel Evropského poháru a k tomu ještě také úspěšný závodník:“ Zatím jsem slyšel při loučení jen slova chvály, účastníci jsou, zdá se, opravdu spokojeni. Samozřejmě vím o drobných nedostatcích, ale nebyly zásadní. Čeští závodníci pak prokázali oproti zbytku světa skvělou výkonnost a plně obsazovali stupně vítězů. Martina Smitková i Petr Pešta pak zůstali po Třebové ve vedení eurocupové tabulky.“
České koloběžkáře ještě čeká v sobotu 26. července městský závod v Lounech a poté už vše směřuje k účasti na Mistrovství světa v Holandsku. Po absolutně úspěšně odjetých závodech teď panuje v český kruzích veliké očekávání ohledně zisku medailí na světovém šampionátu, to však mírní sám aktuální lídr evropské tabulky Petr Pešta: „ V Holandsku bude úplně jiný profil tratí – absolutní rovina a vítr než jsme zvyklí. A když tu byla většina špičkových závodníků, třeba Finové Immonen a Vierriko zůstali doma a dali přednost tréninku, stejně Holanďanka Koesrová přičemž já ji na její domácí půdě pasuji za největší favoritku šampionátu. Také je nutno počítat, že se stejně jako v roce 2006 ve Finsku a pak i v roce 2007 v Německu objeví na mistrovství světa závodníci, kteří jsou velmi silní, ale eurocupových závodů se vůbec nezúčastňují. V každém případě věřím, že český tým nějaké medaile snad přiveze.“