DNES ZAČÍNÁ MISTROVSTVÍ SVĚTA NA KOLOBĚŽKÁCH 2010

Víc jak 130 koloběžkářů ze 14 zemí se účastní Mistrovství světa na koloběžkách 2010 v severní Itálii ve městě Ivrea ve dnech 5. – 7. srpna 2010. Vrcholoví sportovci i výkonnostní závodníci jsou z Itálie, Česka, Holandska, Francie, Finska, Belgie, Dánska, Německa, Slovenska, Švýcarska, Velké Británie a zámořští z USA, Austrálie a Ekvádoru.
Po včerejším večerním slavnostním zahájení je dnes odpoledne od 16:00 na programu sprint, zítra odpoledne pak patnáctikilometrové kriterium a štafety. V sobotu se šampionát uzavře dlouhým závodem na 37 km. 
Podrobně k programu místu konání zde http://www.avismonopattino.it/fwc/it/fwc-en-programme.html
Vyhlídky českých reprezentantů na medailové úspěchy jsou bohužel při neúčasti nejlepšího českého koloběžkáře Ladislava Provoda a jeho týmového kolegy Petra Pešty (oba KK Plzeň) o něco skromnější. Předseda Českého svazu koloběhu Jan Pacina říká k vyhlídkám českých sportovců: „Provod s Peštou budou našemu národnímu týmu chybět. Loni na Mistrovství Evropy proměnili tihle dva borci každý svůj start v medaili včetně zlatých, společně získali 8 cenných kovů. Nejsme žádní profesionálové a kluci mají bohužel aktuálně důležitější  záležitosti pracovního a soukromého charakteru, které prostě musí mít přednost.“ Dále dodává, že s letos skvěle jezdícím Richardem Jislem by snad dokázali obhájit zlato ve štafetě. Jablonecký Jisl je pak největším českým favoritem a  má velmi vysoké šance získat medaili v každém individuálním závodě. Když velkými konkurenty a spolufavority závodů jsou Fin Kai Immonen, Belgičan Ervin Borremans. Počítat se musí i s Holanďanem  Jasperem Stringou. Ve sprintu by měl pak být největší českou nadějí Mistr Světa z roku 2008 Jan Vlášek. Výkonnostně neznámí  jsou pak Američané a noví finští závodníci.
V juniorské kategorii má velké medailové ambice Marek Kadlec, ve veteránkách Ivana Dvořáková. V ženách bude pozornost českých fandů upřena na českou suverénu plzeňskou závodnici Martinu Smitkovou, která stejně jako loni bude o medaile bojovat především s kvartem výborných holandských závodnic.
„ Martina Smitková má tři týdny novou koloběžku, se kterou je hodně spokojená tak jí snad pomůže k medaili, postavili jsme nové závodní speciály“ doplňuje svazové informace  předseda oddílu vysílajícího nejpočetnější část české výpravy  – KK Plzeň – Petr Pešta a na závěr dodává “ Jako jeden z hlavních pořadatelů historicky prvního Mistrovství Evropy v roce 2002 a historicky prvního Mistrovství Světa v roce 2004  mohu být spokojený, že  myšlenka velikých mezinárodních závodů měla a má smysl. Je krásné pozorovat jak vzrůstá obliba velkých mezinárodních akcí. Je vidět, že argumentace a finální přesvědčení tehdy se ještě utvářející mezinárodní  koloběžkové asociace, IKSA,  mělo význam.“