Deset medailí z koloběžkového Mistrovství Světa pro Českou republiku!

Radost na fotce ze zisku štafetového zlata jako by demonstrovala převládající pocity české výpravy na MS 2008 v Holandsku.
Věřím, že čerstvé zprávy z každého dne byly pro vás dostačujícím zdrojem informací o probíhajícím dění. Děkuji tímto bráchovi M. Peštovi, který pro vás vše obratem zpracovával a ve stále trvající únavě z náročného programu podávám alespoň následující shrnutí:
Deset medailí přivezli čeští koloběžkáři ze Světového šampionátu 2008, který se konal ve dnech 14. – 16 srpna v Holandsku ve městech Kampen a Kamperzeedijk.
Ve vrcholném klání 12 národů a počtu asi 120 závodníků ukázali Češi svoji sílu a zejména ve štafetách neměli díky své vyrovnané výkonnosti téměř žádné konkurenty.
V nabité konkurenci kategorie mužů získali individuální medaile Ladislav Provod, jenž byl bronzový v kritériu na 13 km a maratonu a Jan Vlášek, který získal zlato ve sprintu. Ve štafetách na 30 min + 1 kolo se pak Ladislav Provod, Petr Pešta a Richard Jisl stali po tuhém boji Mistry světa, když vrátili po čtyřech letech zlato zpět do Česka. Jinak muži získali ve tvrdé mezinárodní konkurenci i další skvělá umístění, která jsou určitě velkým úspěchem, P. Pešta skončil čtvrtý ve sprintu a pátý v kritériu i maratonu. Šestého místa dosáhl i Richard Jisl v kritéru a Jan Vlášek v maratonu.
Ženám se tentokrát tolik nedařilo a poprvé v historii světových a evropských šampionátů získaly méně medailí než muži. Jedinou individuální medaili, třetí místo v kritériu, vybojovala Martina Smitková , která pak společně s Markétou Peštovou a Ivanou Dvořákovou získala stříbrnou medaili ve štafetách. Nutno však zdůraznit, že Martina Smitková bojovala na šampionátu s početní přesilou a týmovou taktikou Holandských závodnic, které vyslaly do světového šampionátu závodnice na světové scéně doposud neznámé. Smitková pak skončila čtvrtá ve sprintu i maratonu.
Bilanci české výpravy tak výrazně vylepšila v kategorii veteránek Ivana Dvořáková, jenž nenašla na Světovém šampionátu konkurenci získala tři zlaté medaile. Velikým příslibem pro budoucnost je pak Marek Kadlec jenž v kategorii Kadetů (13-15 let) získal dvě bronzové medaile, v kritériu a dlouhém závodě.
”S výsledky české výpravy jsme spokojení, výkony potvrdily vysokou úroveň našich závodníků. Celý scooter tým podal pěkné výsledky, když u mužů bylo a je umístění do pátého místa v individuálním závodě při současné vyrovnanosti startovního pole úspěchem a do první desítky se prosadilo vždy několik českých závodníků. Na pro domácí Holanďany ušitých tratí, jenž samozřejmě vyhovovali i Finům se asi víc dokázat nedalo. Přes výtky k profilu jednotlivých závodů je třeba dodat dodat, že Holanďané zvládli Mistrovství světa na velmi vysoké úrovni a účastnící museli odjíždět stejně jako česká výprava spokojeni, když ne s výsledky, tak alespoň s doprovodným programem a zázemím, jenž pro všechny účastníky organizátoři vytvořili ” dodává předseda Českého svazu koloběhu Petr Pešta
Příští rok se bude konat Evropský šampionát s největší pravděpodobností v České republice.
Veliké množství fotek, které přiblíží atmosféru už naleznete na oficiálním webu Mistrovství světa http://www.autoped.nl/wc2008/, stejně jako výsledky a nebo ty si lze otevřít i zde .