Česká Rollo liga pokračuje závody v Kadani, úspěch na Eurocupu

Nejvyšší domácí koloběžková soutěž Česká Rollo liga 2004 pokračuje po prázdninové pauze šestým kolem, Velkou cenou Kadaně. Pořadatelé očekávají na 14. a již na tradičním podniku velkou i špičkovou účast závodníků. Na sobotu pořadatelé připravili dlouhý závod na 22 km v Krušných horách. Těžká, horská etapa vede pod nejvyšším krušnohorským vrcholem Klínovcem. Peleton závodníků čeká na trati několik náročných stoupání na obce Kovářská a Horní Halže a okusí i dlouhý 5.km sjezd z parkoviště u Klínovce do Českých Hamrů. Start závodu je v 15:00. V neděli od 9:30 čeká na koloběžkáře kritérium v kadaňském lesoparku – Rooseveltových sadech. „Do konce letošní ligy zbývají už jen dvě kola, takže předpokládáme, že závody budou dost ostré, a to zejména nedělní kriterium. Všichni budou chtít získat rozhodující body.“ Dodává suverén letošní sezóny plzeňský Ladislav Provod.
Během domácí soutěžní pauzy proběhly v první polovině srpna v krátkém časovém sledu dva díly koloběžkového Eurocupu . První a Čechy výrazně obsazený Eurocup proběhl o víkendu 7. a 8. srpna v severozápadní části Itálie městech Cervinia a Ivrea. Na závodech se sešly reprezentace Itálie, Česka, Holandska, Německa, Švýcarska a Kanady. Silní Finové nakonec zůstali doma, aby se soustředili na domácí Eurocup pořádaný hned následující víkend. Souboj o medaile se tak po oba závodní dny proměnil zejména v česko – italsko duel. Sobotní kriterium na 10 km v horském středisku Cervinia ležící ve výšce 2006 m.n. m. bylo, kromě vysoké nadmořské výšky i extrémě technicky náročné. Po napínavém průběhu využil v závěru svých zkušeností s tímto závodem italský favorit Igor Ricci a porazil české reprezentanty, druhého Milana Gazárka a třetího Petra Peštu. V ženách od poloviny závodu jelo na špici česko holandské trio Gazárková, Štejrová a Koersová. V závěru prokázala nejvíce sil mladá Češka L. Gazárková a zvítězila před Holanďankou Koersovou a třetí Markétou Štejrovou. Následující štafetový závod byl zcela v režii českých žen, které jasně zvítězily. Muži se znovu museli sklonit před italskou reprezentací, která opět bravurně zvládala nástrahy okruhu a nakonec je porazila v závodě na 1hodinu 24 minut + jedno kolo o necelých 46 sekund.
Nedělním dlouhý závod v předalpském městě Ivrea byl v režii českých závodníků. Ženy zcela opanovaly stupně vítězů v pořadí Gatzárková, Štejrová, Zýková. V mužích předvedl suverénní výkon Petr Pešta a v traťovém rekordu jasně zvítězil. Na druhé místo se v závěru znovu prosadil Ital Igor Ricci před třetího Milana Gazárka a stejně jako v sobotu čtvrtého Pavla Legáta. Pro české muže je vítězství plzeňského závodníka Petra Pešta, přes skvělé výsledky celé reprezentace teprve druhé v kolotoči Evropského poháru od jeho vzniku v roce 1998. První vítězství vybojoval také Pešta v přímém souboji s finskými závodníky v roce 2000 v německém Augsburku.
Druhý Eurocup se konal hned následující víkend 14. – 15.8. ve finských Helsinkách. Tento závod byl z české strany obsazen jediným závodníkem, Karlem Cvalínem, členem KK Plzeň, který skončil v krátkém i dlouhém závodě na pátém místě. Ve štafetách pak získal zlatou medaili v tandemu s Američanem Van Campem.