Česká reprezentace zahájí Evropský pohár koloběžek tento víkend v Itálii

První díl Evropského koloběžkového poháru 2008 (Scooter Eurocup) se uskuteční o víkendu 28. – 29. červena v severozápadní Itálii ve městě Ivrea ležící v oblasti Canavese, přibližně 70 km severně od Turína. Italští pořadatelé připravili na úvod dalšího Evropského koloběžkového poháru velkolepý i náročný program.
Eurocup bude zahájen v sobotu poledním sprintem a odpoledne v 16:00 pokračuje štafetami týmů na 25 minut, přičemž každý tým musí odjet závod na jediné koloběžce, což je pro Čechy neobvyklé. V neděli, v 9:30, dopoledne startuje dlouhý závod v náročném podhorském terénu na 42 km pro muže a 30 km pro ženy. Do závodu podali přihlášky již zástupci Belgie, Česka, Finska, Holandska, Německa, Švýcarska a samozřejmě početná skupina domácích Italských závodníků.
Českou republiku bude na úvodním závodu zastupovat poměrně počtená národní skupina, kde by měla být největším želízkem v ohni Martina Smitková, která loni Eurocup celkově vyhrála a letos by chtěla vítězství obhájit. Dále by mohla výrazněji promluvit do celkového pořadí žen průběžne v lize čtvrtá Ivana Dvořáková (veteránka).
V mužích by měli být favority závodů Finové, podceňovat se nedají ani domácí závodníci, zejména Igor Ricci a pěkných umístění by mohli docílit i zkušení čeští závodníci Richard Jisl a možná i Petr Pešta, ten však pouze v případě, že se dokáže odpoutat od pracovní vytíženosti a vyrází do Itálie včas se svou ženou Markétou. V juniorech by pak mohl zazářit Marek Kadlec.
Evropský koloběžkový pohár pak pokračuje za silné zahraniční účasti na českém území 19.- 20. července 2008 v Moravské Třebové a o necelý měsíc později 14.- 16. srpna je v Holandsku třetí koloběžkové MISTROVSVÍ SVĚTA, jehož ideu i první realizaci dalo světu Česko v roce 2004.
Organizace a vznik evropských koloběžkových soutěží:

  • Evropský pohár byl založen na podzim roku 1998 třemi zakladatelskými státy Českem, Finskem a Holandskem na setkání svazových zástupců v České republice u Vlaškého Meziříčí, přehradě Bystřička. Od roku 1999 se pak rozbíhá první ročník Eurocpu, který byl v počátcích stabilně pořádán v Česku, Holandsku a Finsku. Později se přidali pořadatelé v Itálii, Německu a Velké Británii. V některých letech se pak konaly a budou konat závody ve Švýcarsku, Belgii, Dánsku a Slovensku. Při současném zájmu mezi pořadateli mezinárodní závody cirkulují a do soutěže se počítá max. 4 – 5 víkendových akcí za rok.
  • V roce 2001 pak dospěl koloběžkový sport do dalšího vývojového stupně. V Česku konkrétně v Plzni, bylo uspořádáno vůbec první Mistrovství Evropy v koloběhu! V roce 2004 si Česká republika a hlavně pořadatel závodu PSP – KLUB KOLOBĚHU PLZEŇ tento náročný podnik ve formě historicky prvního Mistrovství světa ještě jednou zopakoval. V roce 2006 bylo Mistrovství světa ve Finsku a v roce 2008 nás čeká již zmíněné Holandsko.