Česká repre a v jejím dresu plzeňáci bojují na ME v Itálii

Evropské Mistrovství v koloběhu 2005, jehož ideály a první realizace prosadili čeští koloběžkáři, se koná ve dnech 8 – 10. července v severní Itálii ve městech Turín, Ivrea a Agilé. Své přihlášky do závodu už podalo 10 národností: Belgičané, Češi, Finové, Holanďné, Němci, Rakušané, Švýcaři, samozřejmě domácí Italové a hosty by měli být koloběžkáři z Kanady a možná i USA.
Italští pořadatelé připravili pro koloběžkový svátek velmi náročný program. Závodní část Evropského šampionátu začíná v pátek v 18:00 ve městě Ivrea rychlostním závodem na 12 km pro muže i ženy. Sobotní program se pak odehrává v olympijském městě – Turíně – dopoledním sprintem a odpoledne v 16:00 pokračuje štafetami týmů, přičemž každý tým musí odjet závod na jediné koloběžce, což je pro Čechy neobvyklé. V neděli dopoledne startuje z města Agilé dlouhý závod na 33 km pro muže a 26 km pro ženy.
Českou republiku bude na Evropském šampionátu zastupovat devítičlenná národní reprezentace a vzhledem k volným pořadatelským pravidlům se zúčastní i další čeští závodníci.
V české reprezentaci byla při vydání této tiskové zprávy nervozita, která nepramenila pouze s odjezdových příprav. Otazník totiž vysel nad startem Petra Pešty, vítěze loňského závodu Evropského poháru právě na trase pátečního rychlostního závodu a hlavně i vedoucího národního týmu. Plzeňskému závodníkovu se během závěrečného soustřední neočekávaně vytvořil absces nad zubem v horní čelisti a výsledek okamžité léčby byl pro možnost odjezdu do Itálie a kvalitního závodění nejasný.
Za největší favority na některý z evropských titulů lze s určitostí považovat zejména finské, následně české a domácí italské reprezentanty, ale překvapit může i někdo další. Češi spoléhají na štafety v nichž by rádi získali některou z medailí, ikdyž za případné Peštovo absence to bude v mužské kategorii náročnější. Jinak české vedení mluví o dalších medailových ziscích za extrémně horkého počasí poměrně opatrně. Největšími českými želízky v ohni by měli být plzeňští závodníci, loňská Mistryně Světa Alena Kupilíková nebo Markéta Štejrová a v mužích Ladislav Provod s Karlem Cvalínem. Zastoupit je však může kdokoli z českého scooter týmu.
”Snad se nějaká medaile podaří. Naši největší soupeři budou hlavně Finové, domácí se budou chtít ukázat a myslím, že i holanďan Koers. Ženy budou mít neobvykle velkou konkurenci, na závody prý přijede i několik Finek a do Itálie rády jezdí i Švýcarky ” říká, český koloběžkový suverén Ladislav Provod.