Česká koloběžková reprezentace míří do Holandska na Světový šampionát

Mistrovství světa v koloběhu, jehož ideály a premiérovou realizace prosadili čeští koloběžkáři v roce 2004 v Plzni a Karlových Varech, se již třetím dějstvím uskuteční ve dnech 14. – 16 srpna v Holandsku zejména ve městě Kampen a jeho okolní oblasti Kamperzzedijk. Přihlášky do závodů už podalo 10 národností: Češi, Finové, Italové, Němci, Dánové, Slováci, Angličané a také závodníci z USA i Austrálie a samozřejmě velký počet domácích Holanďanů.
Holandští pořadatelé připravili pro koloběžkový svátek velmi náročný program. Evropské závody začínají ve čtvrtek odpoledne kritériem na 13,8 km přímo v cetru maěta Kampen. Pateční program obsahuje sprint s finálovými rozjížďkami po poledni a odpoledne jsou na pořadu štafety na 30 minut + 1 kolo, přičemž závodníci budou střídat jednu koloběžku. Závodní program končí maratonem na přesnou distanci 42,195 Km po silnici na hrázi oddělující pevninu od moře.
Čeští reprezentanti si v dosazením průběhu mezinárodní sezóny vedli výsledkově naprosto skvěle a dokonce jim patří průběžné vedení v dlouhodobé soutěži Evropském koloběžkovém poháru a většina soupeřů v nich vidí největší adepty na zisk cenných kovů. Očekávání však mírní sám vedoucí české výpravy Petr Pešta: „ V Holandsku bude úplně jiný profil tratí než doposud – absolutní rovina a silný vítr od moře, na což nejsme zvyklí. Důležitou okolností je také to, že několik špičkových závodníků vynechávalo Eurocup a dali přednost tréninku na jedinou akci. V ženách bude velikou favoritkou Holanďanka Koesrová v mužích určitě Finové Immonen a Vierriko a černým koněm Mistrovství bude Holanďan Koers a překvapit může i někdo další. V každém případě věřím, že český tým nějaké medaile přiveze.“
Češi spoléhají jak v mužích tak ženách na štafety, v nichž by určitě rádi získali některou z medailí. Jinak největšími českými želízky v ohni by měli být plzeňští závodníci, Martina Smitková a Ladislav Provod. Zastoupit je však může kdokoliv z českého scooter týmu, kupříkladu ve sprintech český rychlík Jan Vlášek z Ultimy Praha. Ženskou reprezentaci ve štafetách, ale pravděpodobně přibrzdí svalové zranění Patricie Kadlecové, která sice do dějiště odjíždí, ale její start je prozatím nejistý. Naopak muži včas vyléčili své drobné neduhy a do Holandska cestují v kompletním složení L. Provod, P.Pešta, R. Jisl, J.Vlášek.
A jelikož se koloběžkové mistrovství Světa započítává i do dlouhodobé soutěže Scooter Eurocup, vyráží na holandské tratě i další čeští závodníci, kupříkladu úspěšní veteráni Milan Gazárek a Ivana Dvořáková.