Ani poslední den Mistrovství Světa se Češi neztratili

Češi opět dosáhli na medaile, v mužském závodě na zcela rovinaté trati a ve větrném počasí uspěl Ladislav Provod, který zopakoval třetí místo z úvodního kritéria. Mezi veteránkami opět zvítězila Ivana Dvořáková a v kategorii kadetů si pro bronz dojel Marek Kadlec.
Celý maratón a ostatně i celé Mistrovství se jel na typicky holandských tratích, které, jak jinak, vyhovovaly jen domácím borcům. Češi se s tím však dokázali poprat a na přední umístění dosáhli i v tomto závodě. Jak se dalo čekat, v počátku se v čele pohybovala početná skupina závodníků, kterou se rozhodlo české duo Petr Pešta a Ladislav Provod roztrhat. Zejména Petr pro svého týmového kolegu prvních 20 km pracoval a podařilo se mu nakonec ostrým tempem a občasnými nástupy zbavit řady soupeřů. V tomto závodě dojel za vítězým Koersem z holandska, Finem Vierikem, třetím Láďou Provodem a nejlepším z Holanďanů na 5. místě před mistrem světa ve sprintu Janem Vláškem.
Mezi ženami opět kralovaly Holanďanky a jen čtvrté místo zbylo na českou favoritku Martinu Smitkovou. Malá sportovní tragédie potkala Markétu Peštovou, kterou jedna z mladých holandských závodnic připravila na jediném krátkém sjezdu trati o botu a nabraná ztráta znamela konec jakýchkoliv nadějí na medailové umístění.
Podtrženo a shrnuto patřila česká výprava k nejúspěšnějším a odváží si z Holandska 4 zlaté, 4 bronzové a 1 stříbrnou medaili.
Ještě dodatek: Podrobná zpráva s fotodokumentací se na našich stránkách objeví co nevidět.