9 medailí z ME 2005 v Itálii přivezli plzeňští koloběžkáři

Sedmnáct medailí ze jednatřiceti přivezli čeští koloběžkáři z Evropského šampionátu 2005, který se konal ve dnech 8. – 10. července v severní Itálii oblasti Piemonte ve městech Turín, Ivrea a Aglié. Početné mezinárodní pole závodníků a pořadatele nepříjemně a neočekávaně zaskočilo počasí, když místo předpovídaných veder téměř celý program provázel déšť a relativní chlad. Ve vrcholném klání osmi národů ukázali Češi opět svoji sílu, o čemž hovoří 17 získaných cenných kovů a při troše sportovního štěstí mohla být sbírka medailí ještě bohatší.
Evropský šampionát začal v pátek 8.7. ve městě Ivrea rychlostním závodem na 12 km pro muže i ženy. České závodníky hned po příjezdu zaskočila dokonalá změna avizované a loni pořadateli předvedené trasy, závod se oproti očekávání konal v podstatě na rovinatém profilu, přičemž bylo počítáno s vysoce náročným kopcovitým terénem. Takováto trasa byla jako stvořená pro Finy a Holanďany. Přesto čelo mužského závodu záhy ovládla a často diktovala pekelné tempo trojice plzeňských závodníků Provod, P. Pešta a Cvalín. V úvodu závěrečného čtvrtého kola, kdy na čele zůstala pouze sedmičlenná skupinka 3 Čechů, 3 Finů a Belgičana, nasadil k drtivému nástupu fenomenální Fin Hannu Vierikko. Ten si také nakonec dojel pro své první vítězství před finišující trojicí Porthin (Fin), Borremans (Bel) a P. Pešta, když umístění na cílové pásce zůstalo v uvedeném pořadí. Za nejlepším Čechem P. Peštou pak s mírným odstupem dojel pátý Provod, šestý Cvalín a sedmý Kuusisto (Fin). V kategorii žen využila své umění z holandských rovin k vítězství Koersová, za kterou si pro své životní stříbro dojela Martina Smitková před Markétou Štejrovou, obě reprezentantky jsou plzeňské závodnice.
Sobotní program v olympijském městě – Turíně doprovázel déšť přecházející ve vydatné lijáky. Sprinterské rozjížďky několikrát přerušené počasím nakonec vyhrál Fin Vierikko před Ladislavem Provodem a opět třetím Belgičane Boermarsem.
Další Češi se seřadili těsně za stupni vítězů, čtvrtý skončil Vlášek, pátý Cvalín a šestý P. Pešta – vítěz ranní kvalifikace. V ženách opět ovládla rovinatou trať Holanďanka Koersová před druhou M. Štejrovou a třetí A. Zýkovou. O několik hodin opožděný program pokračoval plynule, za poněkud veselejší atmosféry bez deště, štafetami 3 členných týmů na 6 x 1,6 km. Štafetový závod mužů měl velmi dramatický a nečekaný průběh. Až do poslední šesté předávky překvapivě vedla česká štafeta ve složení P.Pešta, Cvalín a Provod a favorizovaní Finové bojovali s druhou štafetou Česka s mírným odstupem před silnými Italy. Před poslední předávkou částečně ztratil náskok Cvalín a posléze se rozpoutala neuvěřitelná stíhací jízda Finna Vierikka za Provodem. Vše vyvrcholilo po dojetí českého závodníka strhujícím finišem, kde opět Češi neuspěli a zůstala na ně stříbrná medaile. Druhá česká štafeta ve složení Špinka, M. Pešta Vlášek, získala naprosto přesvědčivě a možná trochu nečekaně bronzové medaile. V ženách zvítězila česká štafeta ve složení Štejrová, Kupilíková a Smitková, před druhou českou štafetou (Zýková, Gazárková, Vlášková) a triem Holanďanek.
Neděle opět přinesla déšť a v posledních letech turisty oblíbené z městečko Aglié přivítalo účastníky dlouhého závodu víc jak dvouhodinovou průtrží mračen kolísající intenzity. Z tohoto důvodu pořadatelé zkrátili závod pro muže na 26 a ženy na 20 km. Závod byl nakonec odstartován s 20 minutovým zpožděním a účastníci se museli během jízdy kromě ihned totálně promočeného oblečení vypořádat s místy až pěticentimetrovou vrstvou vody na silnici, potoky a velice kluzkými zátočinami ve sjezdech. V takto náročných podmínkách zvítězil až v závěrečném finiši Belgičan Borremansem před Ladislavem Provodem. Pro třetí místo si nakonec dojel Fin Hannu Vierikko těsně před Cvalínem a mírným odstupem pátým P. Peštou. České ženy zvládly závod v extrémních podmínkách skvěle. Zvítězila Alena Kupilíková před Markétou Štejrovou a třetí Martinou Smitkovou.
Závěrečný ceremoniál byl přehlídkou úspěchů české výpravy zejména nejúspěšnější členky plzeňanky Markéty Štejrové, která ze čtyř startů získala čtyři medaile, (zlato – štafeta, stříbro – dlouhý závod a sprint , bronz – rychlostní závod) a také veterána Milana Gazárka, který získal ve své kategorii tři zlaté medaile
”S výsledky české výpravy jsme celkově spokojení, ikdyž několikrát chybělo opravdu málo a mohlo to být ještě o dost veselejší. Výkony potvrdily skutečně vysokou úroveň našich koloběžkářů. Celý národní tým podal výborné výsledky, do první desítky se prosadilo vždy několik českých závodníků. Pořadatelé odvedli kvalitní práci a je veliká škoda, že bylo tak ošklivé počasí. Myslím si, že pamatuji už poměrně hodně, ale takové počasí jsem na závody ještě nezažil a doufám, že už ani nezažiji. ” dodává předseda Českého svazu koloběhu Petr Pešta.