Třináct medailí z koloběžkového Mistrovství Evropy pro Českou republiku!

Třináct medailí z čtyřiadvaceti přivezli čeští koloběžkáři z Evropského šampionátu 2003, které se konalo o víkendu 30. a 31. srpna v Holandsku ve městech Hattem, Kampen a Amersofoort. Ve vrcholném klání osmi národů ukázali Češi svoji sílu a zejména ve štafetách neměli díky své vyrovnané výkonnosti téměř žádné konkurenty. Mistrovství se zúčastnili reprezentanti osmi zemí: Belgičané, Češi, Finové, Italové, Němci, Rakušané, domácí Holanďané a koloběžkáři z USA.
Nejúspěšnější členkou české výpravy je plzeňanka Markéta Štejrová, která ze čtyř startů získala čtyři medaile, ke zlaté ze štafety přidala stříbro z maratonu a sprintu a bronz získala v závěrečné časovce. V ženách podala fantastické výkony i juniorka Lucie Gazárková z Brna, která kromě zlaté medaile ze štafety vybojované společně se Štejrovou a Jislovou, získala stříbrnou medaili v časovce a bronz v maratonu. Štafety vůbec patřily českým ženám. Jelikož se koloběžkové mistrovství Evropy započítávalo i do dlouhodobé soutěže Scooter Eurocup, doplnil českou reprezentaci ještě český koloběžkový klub R+P Praha a další závodníci a závodnice. Ženy R+P obsadily ve štafetách druhou příčku a vysokou úroveň českého koloběhu třetím místem potvrdily mladé závodnice United týmu. Nezbedová z R+P Praha se ještě prosadila na třetí místo ve sprintu.
V nabité a neskutečně vyrovnané kategorii mužů získali individuální medaile plzeňané Ladislav Provod a Petr Pešta. Provod se prosadil na stříbrnou pozici v časovce na 10 km, kde nakonec prohrál těsně v souboji o Evropský titul o 4 vteřiny s domácím Koersem. Petr Pešta získal bronz ve sprintu na 1500 m ve strhujícím závěru finálové rozjížďky. Ve štafetách na 25 min + 1 kolo pak L. Provod a Petr Pešta společně s Michalem Peštou po velmi nadějném průběhu závodu podlehli finským závodníkům a obsadili druhé místo. Ve štafetovém závodě se v posledním kole prosadila na bronzovou medaili i druhá česká štafeta (Cvalín, Jisl, Vlášek), která nakonec vyhrála souboj se smíšenou štafetou Evropa /USA. Jinak muži získali ve tvrdé mezinárodní konkurenci i další skvělá umístění, která jsou určitě velkým úspěchem. Provod skončil čtvrtý v maratonu i sprintu, P. Pešta pátý v časovce a K. Cvalín dosáhl šestého místa v maratonu.
”S výsledky české výpravy jsme velice spokojení, výkony potvrdily skutečně vysokou úroveň našich koloběžkářů. Celý scooter tým podal výborné výsledky, do první desítky se prosadilo vždy několik českých závodníků. Naše raději opatrné prognózy před zahájením ME splnily svůj cíl a závodníci nebyli svazováni příliš velkou odpovědností, i když u mužů bylo a je umístění do pátého místa v individuálním závodě při současné vyrovnanosti náročným úkolem.” dodává předseda Českého svazu koloběhu Petr Pešta.
Příští rok se bude konat Evropský, respektive Světový koloběžkový šampionát s největší pravděpodobností opět v České republice. Holanďané přes velmi vysokou úroveň závodů nedokázali navázat na skvělou atmosféru českého prostředí z předešlých let a další národní svazy zatím neprojevily zájem o uspořádání velice náročného podniku.